Marek Rybníček zahájil novou sezónu na trati ve Vrbně pod Pradědem.

Rozjezd do nové sezóny s novým vozem v novém týmu a s novými cíli, to byl stručný popis situace, do níž se před úvodním podnikem dostal Marek Rybníček. První závodní kilometry pro vyznavače závodů do vrchu byly v letošním roce k mání až s velkým odkladem v následku reakce na „řádění“ pandemie covidu-19. Kompletně přeskládaný kalendář letošního domácí šampionátu v kombinaci se zrušením letošního ročníku mistrovství Evropy, umožnil první srovnání závodní formy jezdců Nutrend Racing s konkurencí až na začátku července při závodu Vrbenský vrch 2020 u Vrbna pod Pradědem.

Velmi výkonný speciál Škoda Fabia „R5“ dostal k dispozici Marek Rybníček až k prvnímu sobotním tréninku, a tak musel z naprostého minima (spíš nuly) zkušeností najít správnou cestu k prvním bodům dosaženým v kategorii 1 a dílčí skupině 1 (která je stanovena dle tzv. performance faktoru – novinka od letošní sezóny). Vůz Marka je původem od firmy Profiko a její technici zajišťují i jeho servis během závodu, nicméně Náměšťský jezdec startuje za tým Nutrend Racing a během závodu využívá jeho zázemí. Do prvního závodního víkendu vstupoval s velkým očekáváním, co mu návrat do vrchařského „monstra“ s pohonem 4×4 přinese. S obdobnou koncepcí totiž dosáhl v uplynulých sezónách mnoha úspěchů ať už na domácí scéně či v závodech mistrovství Evropy. „Je to v časovém hledisku rychlá změna techniky, ale mám s podobnými auty najeto spoustu závodních kilometrů, tudíž se nebojím, že by to byl až tak zásadní problém, vrátit se zpět k tomuto typu vozu. Samozřejmě bude R5-ka vyžadovat jiný přístup, například co se týče různých detailů v kokpitu vozu přímo při ovládání, nicméně se těším na nový stroj a sžívání se s ním. Snad se nám podaří najít nějaký rozumný setup i společné porozumění už při prvním startu ve Vrbně,“ naznačoval Marek Rybníček, co ho čeká o prvním červencovém víkendu roku 2020. A po závodě? Markovi se podařilo během víkendu postupně zrychlovat a stále zdokonalovat svoje výkony na trati. Při sbírání prvních zkušeností s novým vozem dokázal projet cílem jako druhý v pořadí své skupiny a jako čtvrtý v absolutním hodnocení, a to v obou závodních dnech: „Jsem opravdu spokojený. Závodní víkend se podařil v rámci našich možností při tak náročném závodě z pohledu seznámení se ze zcela novým vozem na výbornou. Můj výkon měl zcela jistě rezervy, to ani v dané situaci nebylo možné jinak realizovat, ale dvakrát získané stříbro je pro mě výborným vstupem do letošního závodního programu,“ konstatoval po dvojitém pódiu ve vrbenském závodě Marek Rybníček.

Do letošní sezóny vstoupil Nutrend Racing s mnoha novinkami. Rozšířila se jezdecká sestava, změnil se plán letošní sezóny z důvodu zrušení evropského šampionátu a samozřejmě se zbrojila technika pro dosažení těch nejrychlejších výkonů. Na strojích startujících za tým Nutrend Racing se objeví v letošním roce dvě nové jmenovky, které se budou pojit s novýmitvářemi Marka Rybníčka a Davida Dědka, jejichž závodní povinnosti budou směřovat s podporou týmu na závody do vrchu. Na vozech proběhla celá řada dílčích úprav a ty nejpodstatnější se udály na speciálu Norma M20FC Turbo, s nímž bude i letos pokračovat v bojích na kopcích Václav Janík. Marek Rybníček ustoupil z původních plánů startovat v letošním roce se speciálem McLaren F1 Evo a nakonec využije služeb Škoda Fabia „R5“ ovšem v provedení velmi odlišném od rallyové specifikace. Tento kopcový speciál je postaven jako silueta a disponuje výkonem okolo 670 PS. David Dědek se představí s dvoulitrovou specifikací sportovního prototypu Norma M20FC a pro Davida se bude jednat o premiérovou sezónu s tímto speciálem na kopcích.

Start do vrchařské sezóny se odehrál při úvodním podniku domácího mistrovství. Bojovat o mistrovské body vyrazilo do Vrbna pod Pradědem trio výše uvedených jezdců v červencovém termínu, což je pro start závodní sezóny velmi pozdní termín. Podstatou všech těchto změn jsou pochopitelné kroky pořadatelů jako následky direktivy ze strany státní správy, která reagovala na celosvětovou pandemii covid-19. Evropský šampionát, který měl být v letošním roce těžištěm snahy týmu v disciplíně vrchů byl bez náhrady zrušen, a tak musel Nutrend Racing narychlo měnit plány. Po představení náhradního kalendáře domácího mistrovství se tým přeorientoval na domácí kopce a v letošním roce tedy zamíří za boji o pódia na české kopce, namísto těch evropských. Ve Vrbně se tedy sešlo trio Janík – Rybníček -Dědek, aby vyzkoušelo po předlouhé mezi sezónní pauze svoji techniku v soutěžním režimu v programu víkendového dvojzávodu.

Týmová sestava Nutrend Racingu pro sezónu 2020 – zleva David Dědek, Marek Rybníček, Václav Janík

 

Poprvé nastoupil do závodu do vrchu v kombinéze Nutrend Racing David Dědek, jehož cestovní vůz skupiny A, Alfu Romeo 147, jsme v minulosti mohli vídat v domácích závodech do vrchu i v kontinentálním šampionátu, kde reprezentoval české kopce. Jeho další vývoj v závodní kariéře je momentálně nasměřován do kategorie otevřených vozů – sportovních prototypů. David Dědek se v sedačce spideru Norma již několikrát svezl při testech na okruhu a technika jízdy mu s tímto speciálem nebyla cizí. Ovšem nastoupit do závodu do vrchu na přírodní trati s nízkým prototypem je zcela jiná úroveň závodění. Jeho plán byl pro první závodní víkend zcela jasně stanovený – sbírat zkušenosti bez vysoké úrovně rizika. Pro Davida jsou v první sezóně nejpodstatnější najeté kilometry a poznání jízdy na limitu s tímto krásným vozem: „Start ve Vrbně je pro mě premiéra se vším všudy. Práci s týmem už jsem si vyzkoušel při společných testech na okruhu, ale jízda na kopci je naprosto odlišná situace. Snažím se využít veškerých rad od zkušenějších jezdců v týmu a musím se pokusit najít vlastní cestu ke správné rychlosti s Normou. V Česku máme momentálně bohaté startovní pole na dvoulitrové prototypy, v úvodu sezóny chci prozatím konkurenci sledovat a postupně s přibývajícími zkušenostmi se jí budu chtít přiblížit.“ Davidovi se podařilo zdárně absolvovat kompletní program celého závodu ve Vrbně, když se mu po oba dny vyhnuly jakékoliv potíže a dvakrát skončil v absolutní TOP 10. Mezi prototypy do 2000 cm3 si připsal shodně dvojí 5. místo.

Soutěžní režim byl pro Václava Janíka dlouhé měsíce nedosažitelným artiklem. Přítrž tomuto stavu udělala až účast v závodě okruhového poháru Carbonia Cup v půli června, kde bylo možné hledat podstatu Vaškova startu v možnosti tréninku závodního režimu. Tento start se ovšem odehrál s dvoulitrovou Normou M20FC. S její výkonnější „sestrou“ osazenou systémem přeplňování motoru, který tak prototyp v provedení pro závody do vrchu posouvá do zcela jiné výkonnostní kategorie, neměl šternberský pilot téměř žádné zkušenosti mimo krátkého testu na Ecce Homo. „Letošní rok se zkomplikoval nejen v běžném životě, ale samozřejmě i v tom závodním. Všechny plány na podobu letošní sezóny s účastí v mistrovství Evropy do vrchu jsme museli přehodnotit, a tak stojíme před výzvou v podobě domácího šampionátu. S Turbem máme letos zatím odjeto naprosté minimum, ale tušíme, že bychom mohli být o něco víc konkurenceschopnější, díky drobným úpravám na voze. Ve Vrbně nás čeká spousta práce, protože všichni soupeři budou hladoví po rychlosti a úspěchu. Ve zkrácené sezóně navíc nebude příliš prostoru na chyby, a tak bude důležité bodovat v každém závodě. Náš plán je jednoduchý. Pokusíme se co nejvíce ohrozit Miloše Beneše, který je léta velkým favoritem každého domácího závodu. Na trati ve Vrbně pojedu zcela poprvé, stejně jako valná většina startovního pole, takže budeme svědky zajímavého srovnání, jak si poradíme se startem za vyrovnaných podmínek na zbrusu novém kopci,“ hovořil o svých myšlenkách před závodem Václav Janík. Jeho chuť do závodění ovšem velmi brzy zeslábnula, protože už v sobotním programu ho do dalších bojů nepustila kontrolní hláška na informačním displeji jeho speciálu – porucha na pohonné jednotce. Verdikt byl nekompromisní. V závodě není možné pokračovat, je nutné problém vyřešit přímo u motoráře. Václav Janík si tedy ve Vrbně oproti plánům příliš nezazávodil, a navíc vyšel po úvodním závodním víkendu zcela bodově naprázdno, bohužel. Sám jezdec prozradil své dojmy: „Měl jsem z vozu dobrý pocit, časy také nebyly špatné, ale program závodního víkendu jsem opustil příliš brzo. Nemělo smysl pokoušet větší poškození motoru, proto jsem se rozhodl pro jistotu svěřit ho mechanikům a ze závodů odstoupit. Škoda. Trať mi připadala zajímavou, povrch byl poměrně dobrý na české poměry, tak snad se zde svezu ještě v budoucnu. Nyní nás čeká trochu boj s časem, aby byl můj prototyp připraven pro Zámecký vrch.do Náměště nad Oslavou“

Nutrend Racing bude pokračovat dalším závodem 18.-19. července , kdy se závodní motory rozezní na Zámeckém vrchu v Náměšti nad Oslavou, kde bude pokračovat český šampionát dalším dvojzávodem. Náš tým by měl být tentokrát už v kompletní podobě i s monopostem Lola Jiřího Svobody, který závod ve Vrbně vynechal.

Zdroj : Tisková zpráva Nutrend Racing

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*